Anna møtte statsledere

Jeg var young spokes person og young correspondant under World Scout Jamboree I Sverige sommeren 2011. Der fikk jeg muligheten til å møte statsministere og svenske kongen og dronningen.

Kongen og dronningen under mottakelsessermonien.

Da vi møtte statsministre fra norden ble vi med dem en tur rundt på leirområdet. Vi besøkte to leirer. Det var mange som ville se på det fine besøket, og det ble trangt om plassen. Pressen var tilstede, og det var sikkerhetsvakter som bar våpen.

Nysgjerrige og glade statsministre
Først besøkte vi en leir med svenske og finske speidere, som jeg tror var i alderen 15-17 år. Der fikk vi servert juice, kaffe og en slags kake (bolle på norsk). Statsministrene virket veldig glade og snakket med speiderne på en helt vanlig måte. De var nysgjerrige på hvordan speiderne opplevde leiren og hva de likte best. Alle svarte omtrent det samme, at de likte å møte nye mennesker og oppleve nye kulturer. Speiderne forklarte for den svenske statsministeren hva Camp in camp og haik in camp er. Den svenske statsministeren var veldig interessert i hvordan folk hadde reist for å komme til Jamboreen. Han lurte også på hvordan speidere fra andre kulturer likte leiren, og hvordan det fungerer med alle kulturforskjellene. Den finske statsministeren snakket med de finske speiderne, og de ga ham en jakke. Han har vært speider selv i svært lang tid, hvis jeg forsto det riktig.

Skjerf med forskjellig betydning
Mari (leirens leder) fortalte pressen hva de forskjellige skjerfene betyr.

  • Det blå skjerfet med en gul linje betyr at du er i leirledelsen.
  • Det blå skjerfet med en rød linje betyr at du er i stab.
  • Det blå skjerfet med en hvit linje betyr at du i planning team.
  • Det blå skjerfet med en grønn linje betyr at du IST (International service team).
Den danske statsministeren, Lars Løkke Rasmussen, og meg.

Besøkte norske speidere
Etterpå dro vi til en annen tropp. Alle var kledd i sine uniformer. Noen av dem var fra Norge, de var litt nervøse, men de fortalte at de var veldig fornøyde med Jamboreen. De var triste for at de skulle reise hjem dagen etter. Det eneste negative de hadde å utsette på oppholdet var regnet. Den svenske statsministeren signerte en sangbok, og spurte nordmennene om hvordan de hadde holdt kontakt med familiene sine under jamboreen.

Imponerte statsledere hadde ikke lyst til å reise hjem

Sveriges statsminister var imponert over måten maten på leirområdet var organisert, og hvordan leiren var bygget. Den danske statsministeren skulle ønske at han kunne blitt lengre på jamboreen, men det var dessverre umulig. Det var hans første Jamboree, men han har vært på andre store leirer i Danmark tidligere. Neste år skal det arrangeres en stor Camp i Danmark med nesten like mange deltakere som på verdensjamboreen i Sverige.

Hilsen
Anna Trovik Hasle
3.Eiksmarka 1 kfuk-kfum speidere

Dette er de andre YC'ene jeg jobbet med på leiren. Gutten t.v. er fra tyskland, jenta t.h er fra Sveits.
Kongen holdt en lang tale, hvor han blant annet nevnte Utøya og bomben. Dette rørte i hvert fall meg til tårer.
Meg etter å ha møtt kongen og dronningen.