Tips 44: RefleksTUR

Søndagstips, RefleksTUR: Test med lommelykt hvor viktig refleks er i mørket. Prøv f. eks å leke gjemsel med og uten refleksvest. Fakta på sondagstipset.no

Foto: TV2.no

Kveldene blir nå stadig lengre og mørkere, og det er viktig å bruke refleks langs veien for å bli sett. Mange fotgjengere føler at billistene ser dem samtidig som de ser bilen, men i mørke høstkvelder kan det være vanskelig for sjåfører å oppdage fotgjengere tidsnok. Visste du at risikoen for å bli påkjørt reduseres med 85% hvis du bruker refleks? Uten refleks er du synlig først på 25-30 meters hold, mens med refleks er du synlig på 140 meters hold når bilen bruker nærlys, og på hele 400 meter med fjernlys. Fra 1. mars 2007 ble det påbudt å ha en refleksvest tilgjengelig i alle biler, vesten skal brukes hvis man blir nødt til å gå ut i veibanen, for eksempel ved punktering. Lær flere fakta om refleks på Trygg Trafikk sine nettsider.

Ta på refleks eller refleksvest og gå ut i mørket. Hvor langt unna kan dere se hverandre når dere lyser med lommelykt? Ta derretter av refleksene og forsøk å oppdage hverandre med lommelykten igjen. En morsommere variant er å leke mørkegjemsel, først med refleksvest, – også uten. Hvor mye lettere er det å finne hverandre når dere har på refleksvestene?

Hvis du velger refleks fremfor refleksvest så er dette riktig bruk i følge Trygg Trafikk:

  • Bruk to reflekser slik at du blir sett fra begge sider.
  • Heng refleksene i knehøyde for å "fange" mest mulig lys fra billyktene.
  • Riper på refleksene svekker yteevnen, bytt ut de som er gamle og ripete.
  • Velg helst reflekser som beveger seg fordi de synes best. 
  • Ikke alle reflekser på markedet er godkjente. Ikke stol på billige reflekser som for eksempel følger gratis med godteri. Alle godkjente reflekser er merket med CE EN 13356. Reflekser som ikke har dette merket fungerer ikke tilfredsstillende i mørket. 
  • Legg reflekser i lommene på alt yttertøy slik at du har de når du trenger dem.
  • Bruk også refleks selv om det er gatelys. I byen er det mye annet som stjeler oppmerksomhet fra billister, reklame, gateskilt og butikkvinduer for eksempel.

Dersom du bruker refleksvest så er det viktig å være oppmerksom på at også disse blir slitt etter vask. Bytt gjerne ut vesten en gang i året.

Her kan du lese mer om hvor du kan kjøpe refleks og hvilke varianter som finnes.

Her kan du lese Trygg Trafikk sin liste over dårlige unnskyldninger for å ikke bruke refleks.

12.11.10